Link a Facebook-hozLink az Instagram-hozLink a TwitterreLink a Youtube-hoz

Magyarországnak új receptre van szüksége, hogy feldobja lakossága életét – az egyik összetevő a feltétel nélküli alapjövedelem

Interjú
Július 9, 2021

Magyarország az EU-ban az egyik legrosszabb társadalombiztosítási rendszerrel rendelkezik. Az egészségügyi rendszert megszorító intézkedések éhezték, a nyugdíjak és a munkanélküli segélyek drasztikusan csökkentek a 2008-as pénzügyi válság után. Tíz évvel később az ország a nemzetiségbe ugrott be a választással Orbán Viktor, a nacionalista vezetője FIDESZ miniszterelnökként. Azóta veszélybe került a sajtószabadság, és a magyar kormány fókuszában a menekültválság felszámolása állt, a határok bezárásával és az ellenzék kriminalizálásával. Az utóbbi időben az ellenzéki vezetőket azzal vádolták, hogy inkább hagyják meghalni az embereket a Covid-19-ben, mint hogy beoltassák a lakosságot, mert akkor a 2022 tavaszi választások előtt hibás gazdálkodást róhatnak a kormányra.

Hogyan gyarapodhat a feltétel nélküli alapjövedelem gondolata ilyen légkörben? Milyen eszközöket használhatnak az UBI szószólói a lakosság tájékoztatására ilyen körülmények között? Vessünk egy pillantást e társadalmilag és politikailag megrendült országra. Beszéltünk Zita Stockwell-szel, az ECI magyarországi UBI egyik nemzeti koordinátorával.

Zita, hogy áll a szociális ellátások helyzete az Ön országában? Miért lenne szüksége az országodnak az UBI-ra?

Zita: Magyarországon nagyon keveset tesznek az emberek társadalmi támogatása érdekében. A jövedelemadó 16% minden munkavállaló számára, ami előnyösebb a jobb helyzetben lévő emberek számára és nehéz a szegények számára. A kormány egyik tagja, Lázár János, még azt is mondta: "Mindenki annyit ér, amennyi van!"

A gyermek után járó juttatásokat több mint 10 éve nem emelték; a nyugdíjak nem megfelelőek. Az önálló vállalkozók, a kisvállalkozások, az éttermek és az összes szolgáltatás semmilyen segítséget nem kap Covid idején vagy más módon. Az adókedvezmények csak azoknak szólnak, akik munkahelyen vannak. Sokan a bezárásokkal elvesztették megélhetésüket, és valóban küzdenek a túlélésért.

E korlátozott segítség nagy része haszontalan, mert a tulajdonosoknak nagyon kevés vagy egyáltalán nincs megtakarításuk.

Például a minimális nyugdíj Magyarországon 80 euró. Senki nem tud túlélni ebből! Ráadásul minden gyógyszert meg kell fizetnünk, akkor mi marad hát a lakhatásért vagy az étkezésért?

A munkanélküliségi ráta magas, és a munkanélküli-ellátásokat csak 3 hónapig biztosítják. Ezt követően az embereket közmunkára kényszerítik, ami mind a fehér, mind a kék galléros munkavállalók számára egyfajta „rabszolgamunka”. Cserébe jövedelmet kapnak, amely a legtöbb esetben csak „zsebpénz”! De az emberek azért vállalják ezeket a munkákat, mert különben elveszítik a nyugdíjbiztosítást, és idősebb korukban rosszabbul járnak.

Minden bizonnyal szükségünk van az UBI-ra, mivel a szociális juttatások terén a második helyen állunk az EU-ban a lista aljától. Ez egy munkaalapú társadalom itt Magyarországon, nem szociálisan gondoskodó.

Hogyan vélekednek az Ön országában az emberek a feltétel nélküli alapjövedelem gondolatáról? Van-e széles körű ismerete az UBI-val kapcsolatban a lakosság körében?

Zita: A kutatások azt mutatják, hogy Magyarországon az emberek több mint 70% -a ismeri az UBI-t, de a kormány ellene tanúsított hozzáállásával csökken a támogatása. Nem támogatott széles körben, mivel sok vegyes elképzelés van arról, hogyan működne, honnan származna a pénzügy stb.

A média negatív propagandát is folytat az UBI iránt, mondván, hogy ez fokozza az ital-, drogproblémákat és elősegíti a lustaságot. Ezért sokan elfogadják ezt a véleményt, és nem gondolnak a hasznára.

Támogatják a politikai pártok az UBI-t? Ha igen, melyiket és mi a motivációjuk? (liberális / baloldali)

Zita: PÁRBESZÉD MAGYARORSZÁGRÓL (Párbeszéd Magyarországért) egy baloldali zöld párt egyelőre az egyetlen párt, amely az UBI-t felvette politikai programjába. Körülbelül 8 éve támogatják az ötletet.

Egyesületünk, Első Magyar Feltételes Alapjövedelem Szövetség, rendezvényeken, konferenciákon és beszélgetéseken dolgozik velük. Támogatják ECI-UBI kampányunkat is. Budapesti őrnagyunk Karácsony Gergely pártjuk tagja is.

Hogyan vesz részt az UBI-t népszerűsítő projektekben és tevékenységekben?

Zita: Az Egyesület 2011-es megalakulása óta hittünk az UBI ötletében. Szeretnénk, ha MOST megvalósulna, és képtelenek vagyunk megérteni, miért nem tudják az emberek, hogy nincsenek tisztában azzal, hogy ez mindenkinek alapvető, alapvető emberi szükséglet!

Rövid időn belül egészséget, biztonságot és több boldog dolgozó embert lehetne elérni.

Van egy alapvető mondata, amely megmagyarázza a motivációját vagy meggyőződését?

“TEGNAP reménykedtünk, MA gondolunk rá, HOLNAP el sem tudnánk képzelni nélküle! - Ez a FELTÉTEL NÉLKÜLI ALAPJÖVEDELEM!

„Beszélj tovább, járj tovább! „

Egyesületünknek ez a két nagyon fontos jelmondata.

Az UBI-val és az Ön országával kapcsolatos további témák, amelyeket meg szeretne említeni:

Zita: SZERETNÉNK váltani kormányunkat, ez a legkedvesebb kívánságunk!

Köszönöm, Zita, ezt az interjút. Nagyra értékeljük az UBI érdekében végzett munkáját, és sok energiát kívánunk!

Íme néhány tény magáról Zitáról:
Név: Stockwell Zita
Lakhelye: Budapest
Kor: 75
Családi állapot: elvált
Szakma: útikalauz

Melyik az egyetlen dolog, amit soha senkinek nem mondana el senkinek? 😉
Megtiszteltetés számomra, hogy 1988-ban a Királyi Operaházban, a Covent Garden-ben fordítói munkám miatt lehetőségem nyílt a szépségterápiáról utazásra váltani, és azóta ugyanabban az utazási társaságban dolgoztam. Öröm volt látni a világot és fizetni érte. Reméljük, hogy a vírus hamarosan újra működni fog.

Ha még meggyőződött róla, támogassa a sorsolást UBI4ALL / FNA Mindenkinek és az elkötelezett magyar UBI-érdekképviselet aláírásával ECI!

Az Első Magyar UBI Szövetség tagjai a budapesti parlamentben.
Jobbról balra: Szentpéteri Gyöngyi (az Első Magyar Feltétel nélküli Alapjövedelem Szövetség elnöke), Horváth János (most elhunyt), Joó Gergely (legfiatalabb tagunk), Dobos Éva (pénztáros), Stockwell Zita (alelnök), Pflieger Ursula (alelnök) Elnök), Dombrády Langer Évamária (titkár és nemzetközi mentőkötél)

Cikk Roswitha Minardi

Fotó: blizniak a Pixabay-en

Egyéb cikkek